Dlaczego joga jest lekarstwem na stres?đ§ââïž
- Anna Paczek
- Nov 28, 2022
- 3 min read
Updated: Jul 24, 2023
Brudne naczynia w zlewie, dzwoniÄ cy telefon, dzieci czekajÄ ce na Ciebie w przedszkolu i projekty w pracy, ktĂłre muszÄ byÄ zrobione na âjuĆŒâ. Ć»yjemy w ciÄ gĆym pÄdzie, chcÄ c speĆniaÄ oczekiwania wszystkich wokĂłĆ i zapominamy o tym, jak to jest choÄ przez chwilÄ po prostu byÄ. Ta niekoĆczÄ ca siÄ spirala zadaĆ wywoĆuje w nas masÄ negatywnych myĆli, a ciaĆo zaczyna odmawiaÄ posĆuszeĆstwa i wszystkiemu, co robimy towarzyszy stres. Coraz czÄĆciej zastanawiamy siÄ co moĆŒna zrobiÄ, aby ulepszyÄ nasze samopoczucie. W Internecie znajdujemy peĆno inspiracji, a jednÄ z wymienianych jest joga. O ile nie ulega wÄ tpliwoĆci, ĆŒe taka forma aktywnoĆci na pewno redukuje stres, to nie do koĆca zdajemy sobie sprawÄ z przyczyn tego dziaĆania. W tym artykule wyjaĆnimy, dlaczego joga pomaga w radzeniu sobie ze stresem, co jeszcze bardziej umocni nas w przekonaniu, ĆŒe warto jej sprĂłbowaÄ.

Zgodnie z zaĆoĆŒeniami Richard Lazarusâa i Susan Folkman stres to âokreĆlona relacja pomiÄdzy osobÄ a otoczeniem, ktĂłra oceniana jest przez osobÄ jako obciÄ ĆŒajÄ ca lub przekraczajÄ ca jej zasoby oraz zagraĆŒajÄ ca jej dobrostanowi.â Badacze teorii stresu pokazujÄ w swoich rozwaĆŒaniach, ĆŒe czĆowiek i otoczenie tworzÄ wzajemne interakcje, ktĂłre na siebie oddziaĆujÄ . Niestety, nie mamy wpĆywu na czynniki zewnÄtrzne w naszym otoczeniu, ale warto zastanowiÄ siÄ, jak moĆŒna zniwelowaÄ ich negatywne skutki wpĆywajÄ ce na nasze samopoczucie.
NajwiÄcej stresu odczuwamy w szyi, barkach i plecach. Jednym z elementĂłw jogi jest relaksacja, ktĂłra zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie i uwalnia miÄĆnie od napiÄÄ bÄdÄ cych przyczynÄ stresu. Podczas nauki prawidĆowego oddechu i rozluĆșniania miÄĆni, Ćatwiej kontrolujemy nasze emocje, z mniejszÄ impulsywnoĆciÄ czy agresjÄ podchodzimy do pojawiajÄ cych siÄ przed nami problemĂłw.

Dzieje siÄ to przez wyciszanie naszego systemu nerwowego. Nasza rĂłwnowaga psychiczna nie jest zachwiana, wiÄc z wiÄkszÄ rezerwÄ podchodzimy do przeciwnoĆci losu pojawiajÄ cych siÄ na naszej drodze, a takĆŒe mniej siÄ irytujemy. Prewencyjnie warto wykonywaÄ Äwiczenia, poniewaĆŒ nawet 5-8 minutowa joga, moĆŒe zapewniÄ nam spokĂłj przed prezentacjÄ , czy innym waĆŒnym wydarzeniem. MajÄ c ĆwiadomoĆÄ, ĆŒe joga uspokaja, sprĂłbujmy poĆwiÄciÄ kilka minut na Äwiczenia przed naukÄ czy snem. Stres kumuluje siÄ takĆŒe w mniej oczywistych miejscach, takich jak czoĆo, czy szczÄka. Tutaj niezwykle pomocna bÄdzie rĂłwnieĆŒ joga twarzy.
Joga to nie sÄ tylko Äwiczenia fizyczne. Poprzez praktykÄ uczymy siÄ skupienia oraz obserwowania swojego ciaĆa, wspierajÄ c przy tym rozwĂłj naszej samoĆwiadomoĆci. Umiemy nazywaÄ nasze uczucia i emocje, a te nazwane, Ćatwiej kontrolowaÄ, gdy na naszej drodze pojawiajÄ siÄ przeciwnoĆci losu. Badania z 2010 roku wykazaĆy, ĆŒe joga ulepsza nastrĂłj i obniĆŒa niepokĂłj bardziej niĆŒ spacery. Wynika to z wyĆŒszego poziomu chemicznego kwasu gamma- aminomasĆowego (GABA) w mĂłzgu, peĆniÄ cego istotnÄ rolÄ w procesie zmniejszania nadmiernego pobudzenia w organizmie i Ćagodzenia objawĂłw lÄku i stresu. Z kolei, w 2017 przeprowadzono obserwacjÄ na dzieciach, ktĂłra wykazaĆa, ĆŒe joga pomaga w zwalczaniu niepokoju i po 8 tygodniach regularnych ÄwiczeĆ w szkole, polepszyĆo siÄ ich samopoczucie i zdrowie emocjonalne w porĂłwnaniu z grupÄ kontrolowanÄ .
PraktykujÄ c jogÄ dotleniamy miÄĆnie i pobudzamy krÄ ĆŒenie krwi. Nasze narzÄ dy pracujÄ lepiej i wydajniej, co sprawia, ĆŒe stajemy siÄ bardziej pobudzeni i odczuwamy mniejsze zmniejszenie. Co wiÄcej, wykonujÄ c Äwiczenia zaczynamy produkowaÄ endorfiny, a te hormony, inaczej nazywane hormonami szczÄĆcia, odpowiadajÄ za dobre samopoczucie i wywoĆywanie stanĂłw euforycznych w naszym organizmie.

Joga wpĆywa rĂłwnieĆŒ na zmniejszenie przewlekĆych bĂłlĂłw (zespĂłĆ cieĆni kanaĆu nadgarstka, choroba zwyrodnieniowej stanĂłw kolanowych), poprawÄ postawy, stanu krÄgosĆupa, polepszenie jakoĆci snu, dziaĆania
ukĆadu pokarmowego, co rĂłwnieĆŒ poĆrednio moĆŒe zniwelowaÄ stres, ktĂłry odczuwamy. ZwiÄksza poziom dopaminy i serotoniny. Wymienione neuroprzekaĆșniki w mĂłzgu moĆŒna stymulowaÄ rĂłwnieĆŒ przez inne formy aktywnoĆci fizycznej, ale to wĆaĆnie joga jest systemem holistycznym. Rozwijamy siÄ na kilku poziomach, zarĂłwno duchowym, jak i cielesnym i umysĆowym. Zaczynamy zwracaÄ uwagÄ na to jakim jedzeniem karmimy swoje ciaĆo, jak czÄsto pijemy alkohol i siÄgamy po inne uĆŒywki, jak zachowujemy siÄ w stosunku do innych, jak otoczenie wpĆywa na nasze samopoczucie. Jest to poczÄ tek naszej drogi budowania zdrowia i rĂłwnowagi w naszym ĆŒyciu.
Ciekawym odniesieniem w badaniach na temat praktyki jogi, byĆo zagĆÄbienie siÄ w zaleĆŒnoĆÄ miÄdzy praktykÄ a leczeniem depresji, ktĂłra jest jednÄ z najczÄstszych chorĂłb dotykajÄ cych naszÄ cywilizacjÄ. Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazaĆo, ĆŒe grupa nim objÄta zaobserwowaĆa u siebie zmniejszenie symptomĂłw depresji, za sprawÄ wspomnianego juĆŒ wczeĆniej kortyzolu, ktĂłry jest obniĆŒany dziÄki systematycznym Äwiczeniom.
Nawet kilkuminutowe Äwiczenia mogÄ przynieĆÄ efekty, a regularnoĆÄ sprawi, ĆŒe stanie siÄ to naszym nawykiem. JeĆŒeli dopiero zaczynamy naszÄ przygodÄ z jogÄ , warto siÄgnÄ Ä po zestawy ÄwiczeĆ jogi dla poczÄ tkujÄ cych. MoĆŒemy teĆŒ skoncentrowaÄ siÄ na jodze relaksacyjnej, ktĂłra selekcjonuje Äwiczenia wĆaĆnie pod kÄ tem redukcji stresu i niepokoju. Przed praktykÄ moĆŒna poczytaÄ o rodzajach jogi (Hatha joga, Ashtanga joga, Vinyasa joga, Joga Iyengara, Air joga, Yin joga, Kundalini joga, Bikram joga, Power joga), by sprawdziÄ, ktĂłre z nich sÄ dla nas najciekawsze. Jak widaÄ, wybĂłr jest duĆŒy, wiÄc kaĆŒdy znajdzie coĆ dla siebie.
Comments