Jak uniknąć wypalenia zawodowego wśród pracowników? Doceniaj ich!
- Anna Paczek
- Mar 3, 2023
- 4 min read
Updated: Jul 24, 2023
Są takie osoby, bez których prowadzenie firmy byłoby ciężkie, a czasem wręcz niemożliwe. Trzeci marzec to Dzień Docenienia Pracowników, którzy przez codzienne zaangażowanie i wysiłek, sprawiają, że rentowność przedsiębiorstw wzrasta a przedsiębiorcy realizują cele i strategie swoich firm. Niezwykle istotne jest więc dbanie o każdego, kto tworzy zespół i atmosferę w miejscu pracy. Pracodawcy powinni być świadomi z jakimi zagrożeniami i problemami mogą się mierzyć pracownicy, dlatego w tym artykule, pod lupę weźmiemy temat wypalenia zawodowego, które może mieć wpływ, nie tylko na osobę, która się z nim zmaga, ale również na całe przedsiębiorstwo.

Według WHO wypalenie zawodowe jest syndromem spowodowanym „przewlekłym stresem w miejscu pracy, z którym nie można skutecznie sobie poradzić”. W tym kontekście czynniki zewnętrzne, takie jak te wynikające z dysfunkcji w miejscu pracy, są przede wszystkim odpowiedzialne za wypalenie. Wypalenie może wpływać na stan psychiczny, fizyczny i emocjonalny.
Uczucie wypalenia zwykle pojawia się, gdy jest się przytłoczonym pracą i czuje się, że nie można już nadążać za jej rygorami. Według raportu 2022-2023 Aflac WorkFroces Report, przedstawionego pod koniec roku 2022, na podstawie badań firmy Aflac, zajmującej się ubezpieczeniami w Stanach Zjednoczonych, ponad połowa Amerykańskich pracowników (59%) doświadcza, w co najmniej umiarkowanym stopniu, wypalenia zawodowego. Dane są przerażające, biorą pod uwagę fakt, że ta liczba znacząco wzrosła, w porównaniu do roku 2021 (52%), kiedy można było zaobserwować negatywne skutki pandemii COVID-19. Trwały stres i niepewność wpływa nie tylko na życie domowe pracowników, ale także zawodowe, co wiąże się m.in. ze zmniejszeniem produktywności, ciągłym poczuciem zmęczenia, czy wahaniami nastroju i problemów zdrowotnych.
Zdrowie psychiczne negatywnie wpłynęło na wydajność pracy prawie połowy (46%) siły roboczej w USA w ubiegłym roku — znaczny wzrost w stosunku do 2021 r. (34%). Ponad połowa (51%) pracodawców przyznaje, że problemy ze zdrowiem psychicznym pracowników miały wpływ na ich działalność w ciągu ostatniego roku. Niehigieniczny tryb życia, za mało snu, nieodpowiednia dieta, pośpiech i brak relaksu, a w pracy również presja ze strony szefa oraz nadgodziny przez zbyt dużą ilość projektów, które dostajemy, mogą powodować problemy zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wyniki tych badań potwierdzają, że priorytetowo powinno się stawiać kwestię zdrowia psychicznego u pracowników. Osobami szczególnie narażonymi są te, które mają niską samoocenę, słabo sobie radzą ze stresem lub mają nierealistyczne oczekiwania wobec pracodawcy. Większe wypalenie zawodowe może występować jeśli praca jest bardzo obciążająca i nie ma wystarczającej liczby personelu, a także gdy występują konflikty ze współpracownikami.
Liczby bijące na alarm
To nie koniec statystyk. Z badań wynika, że Millenialsi to pokolenie najbardziej wypalone - 59% z nich doświadcza pewnych objawów wypalenia. Pokolenie Z wypala się z kolei znacznie szybciej niż jakiekolwiek inne pokolenie. Ponad 50% wypalonych pracowników jest bardziej skłonnych do szukania nowej pracy. Pamiętajmy jednak, że żaden z dodatkowych benefitów, mających zniwelować problemy pracowników, nie będzie działać, jeśli nie skupimy się najpierw na prawidłowym zarządzaniu ilością pracy, która jest przypisana do poszczególnych osób, a także odpowiedniej atmosferze zapewniającej wzajemne wsparcie i poczucie wspólnego działania. Etyczne przywództwo jest również podstawą do prawidłowego funkcjonowania firmy i osób w niej zatrudnionych. Zaangażowanie kierownictwa może zmniejszyć problem wypalenia zawodowego nawet o ponad 30%. Od czego w takim razie zacząć, by nasi pracownicy czerpali satysfakcję z pracy?
Zapobiegać, nie leczyć
Kluczowe jest wykrycie problemu wypalenia zawodowego na wczesnym etapie, co może uchronić nas przed utratą pracownika. Żeby tak było, pracodawca powinien stale edukować się w tym temacie, aby szybko rozpoznać pierwsze objawy i w razie czego zagwarantować swoje wsparcie osobie potrzebującej. Najlepszym z rozwiązań jest zapewnienie pracownikom dostępu do specjalistów np. psychologa lub psychoterapeuty, którym łatwiej będzie zbadać problem i postawić ewentualną diagnozę. Kolejną rzeczą jest dawanie możliwości rozwoju w firmie, zapewnianie szkoleń oraz dodatkowych kursów, które podnoszą kompetencje pracowników, zapewniając im stały rozwój. Taka forma wsparcia może być zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna, w zależności od tego, jakie zasoby posiada nasza firma. Jeśli mamy możliwość, możemy stworzyć platformę edukacyjną np. z nauką języka lub zatrudnić firmę specjalizującą się w szkoleniach z dziedziny, która nas interesuje. Stały rozwój osobisty, jak i zawodowy może zmniejszyć szansę wypalenia zawodowego, które może wynikać np. z rutynowej pracy każdego dnia lub braku celów, bądź strategii.
Elastyczny lub zdalny czas pracy może również przyczynić się do lepszego samopoczucia pracowników. Praca hybrydowa sprawia, że są oni 60-80% bardziej zaangażowani. Mniej oczywistymi korzyściami, które pracodawcy mogą oferować są dopłaty do opieki nad dziećmi lub do usług sprzątających, co pozwoli na zmniejszenie liczby obowiązków domowych i zwiększenie czasu na relaks po ciężkim dniu.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Kolejnym ze sposobów zapobiegania wypaleniu zawodowemu jest zapewnienie pracownikom różnych aktywności fizycznych. Ćwiczenia ruchowe pomagają organizmowi radzić sobie ze stresem i przeciwdziałać jego negatywnym efektom. Coraz więcej pracodawców decyduje się na dofinansowania kart sportowych, które umożliwiają dostęp do siłowni, basenów, kortów tenisowych i innych miejsc aktywności. Niektórzy pracodawcy decydują się jednak na organizowanie zajęć sportowych na terenie biura.

Chodzi tutaj przede wszystkim o zorganizowane zajęć jogi. Zyskują one niezwykłą popularność z kilku powodów. Przede wszystkim joga, dzięki elementom relaksacji, niweluje w znaczącym stopniu uczucie napięcia, spowodowanego stresem, który występujący długofalowo może w konsekwencji prowadzić do wypalenia zawodowego. Praktyka powoduje również zwiększanie koncentracji i wydajności. Sprawia, że samopoczucie jest lepsze, co rozwija twórczy potencjał pracowników. Na zajęcia nie są wymagane specjalistyczne sprzęty, a jedyne co jest potrzebne do ćwiczeń to wygodny strój i mata. Dodatkowo możliwość zajęć w miejscu pracy, sprawia, że pracownicy nie muszą poświęcać czasu na przemieszczanie się.
Odpoczynek i regeneracja są niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia. Jako pracodawcy nie mamy wpływu na wszystkie aspekty życia pracowników, ale możemy stworzyć w miejscu pracy warunki, które ułatwią dbanie o zdrowie psychiczne w organizacji.
Comments